Статті

Де зупинитися в Карпатах, подорожуючи на секретний Памір?

Памір на горі Томнатик - мабуть, найтаємничіша локація Карпат, і її обов'язково варто побачити, якщо відпочиваєте на «Хуторі Тихому». Які ж загадки вона приховує?

pamir_khutir

Памір і його секрети

П'ять білих куполів Паміру відразу виділяються на тлі навколишньої природи й створюють враження сплячого, але ще не втратившого свого шарму об'єкта. Однак так було не завжди - до 1995 року це місце було секретною радіолокаційною станцією. Головне завдання Паміру полягало в радіолокації територій від турецького узбережжя і до Балтійського моря за часів «холодної війни». Отримана на горі Томнатик інформація спочатку передавалася в Чернівецький командний пункт, потім - у Львівський, а далі в центральний Київський. Але, в разі підтвердження факту порушення повітряних кордонів СРСР, саме командний пункт у Львові віддавав наказ про знищення цілі.

Памір приховував під своїми куполами чимало цікавих об'єктів: наприклад, мобільна станція радіолокації «Дубрава-5Н84» була однією з найсильніших в протиповітряній обороні СРСР. У «арсенал» РЛС входили також антени потужної дії, висотоміри й станція дальнього виявлення літаків «П-18», в цілому це було компактне військове містечко, укомплектоване всім необхідним. У допомогу персоналу тут знаходилися дизельна електростанція, трактори, гусеничний транспортер-снігоболотохід і навіть ЗІЛи!

pamir_khutir3

Оскільки Памір був облаштований високоточним обладнанням, яке потребувало захисту від суворих погодних умов Карпат, матеріалом  для куполів було обрано скловолокно. Основа кожного купола могла витримати 250 кг снігу на 1 м2!

Памір функціонував безперебійно, навіть коли в горах щосили лютувала заметіль і мороз, а шлях до станції перекривала стіна снігу. Весь секрет полягав у повній автономності РЛС. Інфраструктура станції складалася з пекарні, їдальні, спальних приміщень, продовольчих складів, лазні й пральні, які розміщувалися на площі 1430 м2. Заготівля основних продуктів (цукру, солі, борошна, круп та консервів) проводилася на півроку вперед, решту продовольства закуповували на базі в Чернівцях.

Всього на станції працювало близько 100 військових, при цьому бойове чергування було цілодобовим, а сканування повітряного простору - перманентним, антени в куполах включалися по черзі згідно із затвердженим Міністерством оборони графіком.

Найбільший купол Паміру досі приховує радіолокаційну антену «П-14 Лена», яка всього 50 років тому була засекреченим дивом техніки та першою радянською високопотенційною РЛС метрового діапазону. Головне завдання «Лени» полягало в далекому виявленні, вимірюванні дальності й азимуту повітряних цілей. Антена могла працювати при температурі від +50 ОС до -50 ОС і при швидкості вітру до 30 м / с, тому їй не були страшні мінливі погодні умови.

5 листопада 1995 року секретна РЛС в Карпатах припинила своє існування, але повний принцип її роботи і дотепер залишається засекреченим.

pamir_khutir2

За часів роботи Паміру весь регіон був закритим для відвідування, тому тут ви не знайдете такої кількості готелів, як на Закарпатті. Зараз же туризм в Чернівецькій області почав активно розвиватися і Буковина радо приймає мандрівників з усіх куточків країни, а також іноземних гостей.

І якщо раніше Памір закривав цей регіон для туристів, то сьогодні він є справжнім туристичним магнітом Чернівецької області. Засекречена станція масово привертає увагу фотографів, відеографів і блогерів. В рамках проекту «Мандруй Україною» тревел-блогерами знята велика кількість відеоматеріалів, які можна побачити на YouTube. А неперевершені кадри світанків і заходів на горі Томнатик в Google ваблять сюди фотографів для створення своїх унікальних знімків. Об'єкт привертає до себе увагу не тільки любителів екстремальних подорожей, але й творчих людей. Памір бачив і зйомки презентацій нових колекцій дизайнерів, і створення картин художниками. Тут шукають натхнення архітектори - любителі футуристичних споруд, працівники кінематографу та музиканти. На тлі куполів Джамала зняла кліп на пісню «1944», з якою отримала гучну перемогу на Євробаченні у 2016 році. Памір - це і магія куполів, і дика природа Буковинських Карпат!

Приїхати сюди можна і на етно-гуцульський фестиваль «Памір Fest», який був заснований у 2017 році та є найбільш високогірним фестивалем під відкритим небом, як про нього говорять організатори. Цікавий факт, що проведенню фестивалю у 2018 і 2019 роках був присвячений розпис етнічною символікою двох куполів. Останні два роки у зв'язку з обмеженнями covid-19 «Памір Fest» не проводився. Але ми впевнені, що продовження цієї традиції обов'язково буде.

Екскурсія на Памір

Плануючи відвідування РЛС Памір важливо продумати, де зупинитися, щоб подорож була комфортною і залишилися позитивні враження. Еко-курорт «Хутір Тихий» - єдиний готель поблизу гори Томнатик, звідси найзручніше відправитися на екскурсію до секретної станції.

pamir_khutir_5

Ми допомагаємо в організації одноденних турів на позашляховиках «Памір-Купола», які проходять по мальовничій місцевості карпатських гір уздовж румунського кордону. Маршрут охоплює і природні об'єкти:

• гірські перевали Джоголь і Семенчук;

• водоспад Сучавський Гук;

• озеро Гірське Око;

• і саму гору Томнатик.

Для участі в екскурсії обов'язково візьміть з собою паспорт, оскільки маршрут проходить в прикордонній зоні.

А по закінченню захопливої подорожі - повертайтеся в гостинний «Хутір Тихий».

Зупиніться на «Хуторі Тихому»

«Хутір Тихий» - місце в Карпатах, куди варто приїхати, щоб провести час в тиші та усамітненні. Тут можна насолодитися відпочинком в індивідуальному будиночку, помилуватися гірськими пейзажами та відкрити для себе смакову різноманітність традиційної гуцульської їжі в нашому ресторані.

pamir_khutir_4

Відпочинок в Карпатах на свіжому повітрі подарує вам незабутні враження - у цьому краще переконатися на власному досвіді. А ми зробимо все необхідне, щоб ви насолоджувалися комфортом наших індивідуальних будиночків і відчували себе на «Хуторі Тихому» як вдома.

 

Поділитись статтею в соціальних мережах: google_plus
Наші

Новини