Статті

Традиційне свято "Вихід на полонину"

Хто хоч раз побував в Буковинських Карпатах, назавжди закохується в їх неповторний колорит. Це унікальний куточок, зовсім не схожий на сусідні гірські райони. Якщо Ви хочете доторкнутися до його культури, відкрити для себе дух цього краю, завітайте на свято Полонинська ватра, яке щороку у травні проходить в Путилі.

Із давніх часів наприкінці весни путильські вівчарі збирають маржину (худобу) та вирушають високо в гори на літування.

Vatra-12

Там вони перебувають аж до осені, випасають овець та готують традиційні гуцульські сири – вурду, будз та бринзу. Вівчарі полишають дім на довгі чотири місяці, віддаляючись від родин та звичних справ. А тому, щоб літування було щасливим, гуцули влаштовують для них гучні проводи – свято, що зветься Вихід на полонину або Полонинська ватра. 

У наш час здається дивовижним, що традиційне вівчарство збереглося донині. Однак для путильчан це більше ніж просто професія. Це культура, традиція гуцулів, їх зв'язок із минулим, який вони дбайливо зберігають. 

Звичаї свята Полонинська ватра

У чому особливість свята Полонинська ватра? У його щирості. Воно позбавлене показовості та штучності. Це традиційне дійство, яке надійшло до нас з глибин віків. Тут кожен обряд наповнений змістом, а кожен ритуал створює магічну атмосферу. 

Цього року Путила проводитиме уже 54-й за ліком фестиваль, проте його звичаї і традиції є незмінними. 

На свято під гуцульські мелодії

Розпочинається фестиваль традиційно зі святкової ходи. Троїсті музики на ошатно вбраних підводах проїжджають вулицями селища, запрошуючи всіх на свято та сповіщаючи про його початок. Лунають сопілки, цимбали та трембіти. Путильчани та гості селища заповнюють вулиці.Vatra3 

Місцеві жителі завжди ретельно готуються до свята: наряджаються у традиційне вбрання, яке вражає своєю красою та унікальністю. Vatra-1Гаптовані кептарі, шкіряні пояси-череси, капелюхи-крисані, плахти та вишиванки… Деякі із цих елементів одягу в наш час можна побачити лише в музеях. А для місцевих вони досі служать святковим вбранням для особливих подій. 

Міні-полонина збирає гостей фестивалю

Коли вихід на полонину святкується у Путилі, навкруги звучить весела гуцульська музика, а в повітрі витають аромати традиційних смаколиків. На імпровізованій міні-полонині проходить виставка-ярмарок, де можна побачити та придбати різноманітні вироби місцевих майстрів.

Vatra-5

Поруч кулінари-віртуози проводять майстер-класи з приготування гуцульських страв. Просто неба у величезних котлах готують сир, вурду, кулешу, інші наїдки та пригощають ними всіх охочих. 

Vatra-6

Традиції та ритуали свята Полонинська ватра

Музика стихає, гості збираються навколо міні-полонини та очікують на головну частину свята – обрання ватага та запалювання ватри.

Vatra-0

Бути ватагом свята – це особлива честь, якої удостоюється поважний, мудрий та досвідчений вівчар. На нього покладається важливе завдання – розпалити ватру та вручити її вогонь іншим вівчарям. Священний вогонь із ватри палахкотітиме у кожній високогірній колибі чабанів. До кінця літування він буде зігрівати їх гірські оселі, оберігатиме від звіра та злого духа, допомагатиме у нелегкій праці далеко від дому.

Vatra-11

Отримавши вогонь від ватага, вівчарі збирають маржину та прямують високо в гори. Однак фестиваль Полонинська ватра на цьому не завершується. Лунають пісні, грають музичні оркестри, на сцені виступають творчі колективи краю. Навколо ватри гості фестивалю водять хороводи та кружляють у гуцульському танці. Свято та веселощі тривають до пізнього вечора!

До Карпат на фестиваль та відпочинок

Полонинська ватра – це ідеальний спосіб познайомитися із культурою гуцулів. Це яскраве свято відкриє Вам більше нового, ніж десятки музеїв та екскурсій. Адже на фестивалі Ви самі станете свідком магічних обрядів, поспілкуєтеся з місцевими жителями та повеселитеся так нестримно, як це люблять робити на Гуцульщині.

Свято виходу на полонини цього року відбудеться 26 травня. Заплануйте свій відпочинок в Карпатах у той період, коли Полонинська ватра проходить у Путилі. Таким чином Ви отримаєте незабутні враження, поєднаєте розслаблене дозвілля із веселим гулянням.Vatra-7

Щоб гості «Хутору Тихого» змогли без турбот відвідати фестиваль, ми організуємо трансфер до місця проведення свята. А відпочити після запальних танців та веселощів Ви зможете на нашому курорті. Проживання на «Хуторі Тихому» – це індивідуальні котеджі з видом на гори, серед тиші та незайманої природи Буковинських Карпат.

Вихід на полонину 2018 був гучним та веселим, зібрав гостей з різни куточків України. Цьогоріч Путила готується до не менш феєричного свята. Завітайте і Ви на колоритний фестиваль Полонинська ватра! Відкрийте для себе унікальність та неймовірний дух Карпат.

Використано фотографії Пустиннікової Ірини

Поділитись статтею в соціальних мережах: google_plus
Наші

Новини