Статті

Трави Карпат з лікувальними властивостями

Гуцули завжди вміли користуватися дарами природи Карпат, використовуючи лікарські трави для лікування різних захворювань. І дотепер багато рослин, які ростуть на Буковині, застосовуються в косметології та фітомедицині, пропонуючи людині неоціненну допомогу в підтримці краси й здоров'я.

travy_khutir

Різнотрав'я Хутору Тихого

Хутір знаходиться в екологічно чистій зоні України - все трави і ягоди, зібрані тут, абсолютно безпечні та корисні для людини. Обов'язково виділіть один день відпочинку на «тихе полювання», щоб познайомитися з Карпатами ближче, побачити з дітьми унікальний світ гірських лісів і долин, а заодно й поповнити домашню аптечку природними лікарями. Така активна розвага подарує незабутній досвід!

Поруч з Хутором ви зустрінете:

1. Бузину чорну. Квіти цієї рослини використовуються як потогінний, сечогінний і відхаркувальний засіб, корисні при простудних захворюваннях, проблемах з нирками та артритах. Знайти кущі можна у хвойних і листяних лісах поруч з будиночками Хутору.

buzyna_khutir

2. Кропиву пекучу. Рослина містить вітамін К, який призначають при поганому згортанні крові. Крім того, використовується як протизапальний засіб, допомагає при внутрішніх кровотечах, слабкому імунітеті та зниженому обміні речовин. Росте попри дороги, формуючи невеликі куртини.

3. Мати-й-мачуху. Лікувальні властивості мають дезінфікуючу, протизапальну та регенеруючу дії. Зібрані трави ефективні при бронхітах, пневмонії та інших захворюваннях дихальних шляхів, листя використовуються для лікування ослаблених волосся та усунення лупи. Зустріти мати-й-мачуху в Карпатах України можна на берегах водойм, схилах ярів.

4. Подорожник. Препарати, виготовлені на його основі, застосовуються для очищення крові, шкірних захворюваннях і нормалізації тиску. Рослина має седативний ефект, тому часто використовується при неврозах і безсонні. Користь соку подорожника полягає в його здатності регенерувати тканини й знезаражувати рани. Зібрати лікарську рослину можна в горах уздовж доріг.

5. Спориш. Відвари показані для лікування сечокам'яної хвороби, шлунково-кишкового тракту і печінки. Внаслідок в’яжучої дії трава підвищує згортання крові, надає антимікробний і протигнильними ефект, прискорює загоєння порізів і ран. У Карпатах знайти спориш можна на стежках, біля доріг і пасовищ.

6. Ялівець. Властивості ялівцю - це справжній скарб для людей, які страждають на астму та інші захворювання дихальних шляхів. Фітонциди цілюще впливають на стан шкіри, а відвар, приготований з гілок, показаний при алергії. Знайти його можна прямо на території Хутору - потрібно всього лише пройти на ялівцеву галявину.

Ще один природний лікар - чистотіл, який краще збирати в період цвітіння. Рослину часто порівнюють з женьшенем за кількістю лікувальних властивостей, використовуючи для зняття спазмів, зниження тиску і як болезаспокійливе. Зустріти його можна на вигонах і практично повсюдно в долинах Карпат.

Інші лікарські рослини Карпат

Не забудьте про шипшину - з її плодів, зібраних на свіжому повітрі, можна приготувати смачні відвари та чаї, які принесуть величезну користь організму. Крім зміцнення імунної системи вона знижує рівень холестерину в крові та застосовується як загальнозміцнювальний, вітамінний засіб. Зібрати ягоди можна на узліссі чи в підліску листяного і хвойного лісу.

Деревій звичайний також знайшов своє застосування в фітомедицині та чудово зарекомендував себе як кровоспинний і заспокійливий засіб при кровотечах, часто входить до складу зборів для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту. Знайти деревій можна поруч з дорогою або яром, на узліссі або на березі водойми.

derevii_khutir

З арніки можна збирати квіти й кореневища - перші надають жовчогінний ефект, знижують рефлекторну збудливість мозку, а другі тонізують серцево-судинну систему. У Карпатах рослина зустрічається повсюдно в лісах і на узліссях, часто серед чагарників.

Баранець - представник карпатської флори, який знайшов своє застосування в лікуванні шкірних захворювань, кон'юнктивітів. Поширений в ялинових лісах поруч з Хутором, на альпійських луках.

Звіробій зустрічається на Буковині уздовж хвойних галявин і на сонячних лісових галявинах, утворюючи справжні зарості. Настої на його основі показані при порушенні секреції шлункового соку і зниженому апетиті, проблемах з кровопостачанням внутрішніх органів.

Материнку (орегано) крім кулінарії застосовують також у складі зборів при простудних та інших захворюваннях дихальної системи, гастритах, нервових розладах та безсонні. У Карпатах вона росте на галявинах і узліссях, по схилах пагорбів.

Чебрець (тим'ян) - рослина з відмінними антисептичними та бактерицидними властивостями, яку широко застосовують при лікуванні застуди та захворювань органів дихання, а також використовують як приправу. Рослину можна знайти у світлих хвойних та мішаних лісах, на узліссях та галявинах.

Chebrets_khutir

Іван-чай - не тільки чудовий медонос, але і лікарська рослина. Використовується як ранозагоювальний і заспокійливий засіб, що лише трохи поступається седативними властивостями валер’яні. Побачити іван-чай можна на добре освітлених узліссях змішаних і хвойних лісів, біля струмків.

Мудрість століть

Лікувальні властивості рослин України відомі з глибокої давнини - слов'яни вірили в цілющу силу трав, здатних позбавити від будь-якої хвороби. Запасали їх на цілий рік, збираючи в заповідних місцях і часто до сходу сонця - вважалося, що в такому разі їх користь для людини проявиться повною мірою.

Гуцули завжди збирали лікарські рослини Карпат в пік цвітіння, коли бутони ще не встигли засохнути на свіжому повітрі від сонця - це дозволяло зберегти всі речовини та вітаміни. Для приготування відварів і сиропів обов'язково дотримувалася дозування, а інгредієнти посилювали позитивний ефект один одного.

Хутір Тихий - ваш провідник у світ спокою і відпочинку на лоні карпатської природи, приправленого активними розвагами. Замовляйте будиночок, щоб урізноманітнити свій літній відпочинок з дітьми в горах і побачити все розмаїття цілющих трав Буковини.

 

Поділитись статтею в соціальних мережах: google_plus
Наші

Новини